خدمات برش فلزات با لیزر

روش‌های مختلفی در برش با استفاده از لیزر موجود هست . بعضی از این روش‌ها عبارتند از :

خدمات برش فلزات بوسیله دستگاه برش لیزری

تبخیر ماده

ذوب ماده به همراه دمیدن گاز پرفشار

سوزاندن

تولید ترک بوسیله تنش‌های حرارتی

برش سرد

برش تبخیری : در‌این روش حرارت پرتو متمرکز شده , دمای نقطه اثر رابه دمای نقطهٔ جوش می رساند و موجب تبخیر ماده و ساخت حفره میگردد . این روش برای برش موادی استفاده میگردد که ذوب نمیشوند مثل : چوب , کربن و پلاستیک‌های ترموست .

برش ذوبی به همراه دمیدن گاز پرفشار : درین روش ابتدا پرتوی لیزر , ماده دلخواه  را در نقطهٔ  کاری به دمای نقطه ذوب میرساند . فورا با استفاده از جریان پرفشار یک گاز ( معمولا هوا ) به نقطهٔ موردنظر  ضربه ای وارد و سبب ریزش مواد ذوب شده از روی جسم میگردد . درین روش نیازی به بالا بردن دما به میزانی بیشتر از نقطهٔ ذوب ماده نیست.  دستگاه توان مصرفی کمتری دارااست . از این روش عموماً یکی از خدمات برش فلزات محسوب می شود .

برش با تولید رخنه‌ توسط تنش‌های حرارتی : مواد ترد به شکستگی حرارتی حساس هستند . از این خصوصیت مواد ترد در روش یاد شده استفاده میشود . اشعهٔ لیزر روی تراز ماده متمرکز شده و منجر ساخت حرارت موضعی و انبساط حرارتی میگردد . این کار سبب ساخت سوراخ در ماده شده و با جنبش دادن پرتو می‌توان آن را جهت دهی کرد تا برش مورد علاقه واقعه بیفتد . این روش عموماً برای برش لیزری شیشه‌ها و مواد شیشه مانند استفاده می شود .

تلرانس و پرداخت سطح

برش‌های لیزری نو ، دارای دقتی نزدیک به ۲۵ میکرومتر ( ۰٫۰۱ میلی‌متر ) می باشند .

زبری استانداردسطح ( Rz ) با ضخامت ورق ارتقاء مییابد البته با قدرت لیزر و سرعت برش کاهش می یابد .

مصرف انرژی

مهم ترین گونه های دستگاه‌های برش لیزر مصرف دوچندان برق آن ها است . بازدهی لیزرهای صنعتی چیزی نزدیک به ۵ تا ۴۵ درصد است .میزان اقتدار مایحتاج برای برش لیزر در یک عمل بخصوص به گونه ماده , ضخامت , روش مورد استفاده و نرخ برش مدنظر , وابسته است .

نرخ ایجاد و برش

حداکثر نرخ برش به وسیله عواملی نظیر توان لیزر , ضخامت ماده , روند مورد استفاده و خاصیت مواد محدود شده‌است . برای همهٔ هدف ها, یک لیزر قادر است تا ۳۰ برابر سریع‌تر از یک ارهٔ استاندارد باشد .دستگاه‌های برش CNC با سوق‌دهی کامپیوتری و بوسیله لیزری که از آن‌ها متساطع میگردد عملیات مختلفی نظیر برش لیزری , حک لیزری و … را انجام میدهند . این دستگاه‌ها مزایای متعددی دارا هستند , مثلاً سرعت دوچندان بالایی دارا‌هستند و با دقت به سوق دهی شدن به وسیله کامپیوتر , خروجی‌های کاملاً یکسانی دارا‌هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *